GÜNLÜK EĞİTİM PLAN AKIŞI
Tarih : 01.05.2020
Yaş Grubu (Ay) : 4-5 yaş
·
Güne Başlama Zamanı
Öğretmen, çocukları “Günaydın” diyerek güler yüzle
karşılar, çocuklarım yarım
ay şeklindeki minderlere oturmalarını sağlar.
Öğretmen, çocuklara “Nasılsınız? Bu gün neler
yapmak istersiniz? Okula
gelirken nasıl hazırlıklar yaptınız?” vb. sorular
sora- rak çocuklar ile güne sohbet hâlinde başlar.
·
Oyun Zamanı
Öğrenme merkezlerinde oyun oynama
·
Kahvaltı, Temizlik
Öğretmen,
çocukların lavaboya gitmeleri için çocuklara “Ben bir küçük trenim, lavaboya
giderim, ellerimi yıkayıp, kahvaltıya geçerim.” diyerek çocukların ellerini
yıkamalarına rehberlik eder.
·
Etkinlik Zamanı
Fen ve doğa etkinliği: Ağır
– Hafif
Okuma yazmaya hazırlık:
“Ağır – Hafif, Rakam Çizme” Çalışma
Sayfaları
·
Günü Değerlendirme Zamanı
En ağır meyve hangisidir?
Ağırlık tahminleriniz doğru çıktı
mı?
·
Eve Gidiş
İlgili hazırlıkların tamamlanması
ve çocuklarla vedalaşma
·
Genel Değerlendirme
Çocuk
açısından :Görsel algı ve el
beceri çalışmaları yapar.
Dikkat süresini artırır.
Program
açısından :Proje tabanlı
sistem desteği ile plan hazırlar.
Zaman yönetimi,davranış yönetimi becerisine sahiptir.
Öğretmen açısından :Etkinlik planlarken günlük hayatla
ilişkilendirmiştir.
Eğlenceli ve sıcak bir öğrenme ortamı oluşturur.
ETKİNLİK
PLANI
Etkinlik Türü: Fen ve Doğa,Okuma Yazmaya
Hazırlık (Bütünleştirilmiş Büyük Grup Etkinliği)
Etkinlik
Adı:Ağır-Hafif
KAZANIM VE GÖSTERGELER
Motor Gelişim
Kazanım 2. Denge hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Göstergeleri:
Ağırlığını bir noktadan diğerine
aktarır.
Başlama ile ilgili denge hareketlerini yapar.
Durma ile ilgili denge hareketlerini yapar.
Tek ayak üzerinde sıçrar.
Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar.
Denge tahtası üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür.
Başlama ile ilgili denge hareketlerini yapar.
Durma ile ilgili denge hareketlerini yapar.
Tek ayak üzerinde sıçrar.
Bireysel ve eşli olarak denge hareketleri yapar.
Denge tahtası üzerinde yönergeler doğrultusunda yürür.
Bilişsel Gelişim
Kazanım
1. Nesne / durum /olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
Göstergeleri:
Dikkat edilmesi gereken nesne / durum / olaya
odaklanır.
Dikkatini çeken nesne / durum / olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken nesne / durum / olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Dikkatini çeken nesne / durum / olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken nesne / durum / olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2. Nesne / durum /olayla ilgili tahminde bulunur.
Göstergeleri:
Nesne / durum / olayla ilgili tahminini söyler.
Gerçek durumu inceler.
Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.
Göstergeleri:
Nesne / durum / olayla ilgili tahminini söyler.
Gerçek durumu inceler.
Tahmini ile gerçek durumu karşılaştırır.
Kazanım 5. Nesne ya da varlıkları gözlemler.
Göstergeleri:
Göstergeleri:
Nesne / varlığın adını söyler.
Kazanım 9. Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre sıralar.
Kazanım 9. Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre sıralar.
Göstergeleri:
Nesne /varlıkları ağırlıklarına
göre sıralar.
Kazanım 11. Nesneleri ölçer.
Göstergeleri:
Ölçme sonucunu tahmin eder.
Standart olmayan birimlerle ölçer.
Ölçme sonucunu söyler.
Ölçme sonuçlarını tahmin ettiği
sonuçlarla karşılaştırır.
Dil Gelişimi.
Kazanım
7. Dinlediklerinin / izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri:
Dinlediklerini / izlediklerini açıklar.
Dinledikleri / izledikleri hakkında yorum yapar.
ÖĞRENME SÜRECİ
Fen ve Doğa Etkinliği
Öğretmen masaya çeşitli
sebze ve meyveler yerleştirir. Öğretmen çocukların dikkatini masaya çeker.
Çocuklarla birlikte meyve ve sebze adları söylenir. Ardından öğretmen bir çocuk
çağırır. Çocuğa iki tane sebze gösterir. Çocuğa hangisinin ağır olduğu sorulur.
Çocuk hangi meyve daha ağırsa o elini yukarı kaldırır.Doğru tahmin eden
çocuklar ödüllendirilir. Sebzeler ve meyveler ölçülen ağırlıklarına göre
sıralanır.
Okuma
Yazmaya Hazırlık
“Ağır – hafif” kavramı
ile ilgili çalışma sayfası öğretmen rehberliğinde tamamlanır.
Materyaller
meyve
ve sebzeler.
Sözcükler / Kavramlar
Ağır,
hafif
Aile Katılımı
Evde
çocuklarımızla birlikte elimizde bulunan meyve ve sebzelerle ağır-hafif
çalışması yapılabilir.
Günü Değerlendirme Zamanı
Günün
sonunda çocuklara aşağıdakilere benzer sorular sorularak günün değerlendirmesi
yapılır:
1. Bize bu deney de ne öğrendiniz anlatır mısınız?
2. Deney yaparken eğlendiniz mi?
3. Sağlıklı olmak için neler yapmalıyız?
4. Bugün yaptığımız etkinliklerden en çok hangisini sevdiniz?
5. Yarın neler yapmak istersiniz?


Hiç yorum yok:
Yorum Gönder